AntiVirové osmero

Bod 1. - Zálohování
Je to základní typ ochrany, který vám umožní v případě útoku např. neznámého viru obnovit data (pokud však nebyla zavirována).

Bod 2. - Instalace a pravidelné aktualizace antivirového programu
Pořiďte si kvalitní antivirový program. Nechte si poradit od odborníků. Je vhodné poznamenat, že cena ne vždy odpovídá kvalitě. Antivirový program by měl poskytovat jak aktivní (rezidentní) ochranu, tak také pasivní ochranu. Mimo to by měl obsahovat funkce pro heuristickou analýzu souborů (umožňuje vyhledat neznámé viry) a vytváření určité databáze poskytující základní informace o souborech (jejich kontrolní součet, případně základní údaje pro jeho obnovu). Všechny tyto funkce již bývají standardní součástí téměř všech antivirových programů.

Bod 3. - Instalace a pravidelné aktualizace firewallu
Pokud jste připojeni k síti (ať již k lokální nebo k InterNetu), měli byste chránit svůj počítač proti útokům "zvenčí", proti neoprávněnému přenosu informací. Firewall vám poskytne filtrovat komunikaci a zajistí tak bezpečnost dat na vašem počítači.

Bod 4. - Instalace a pravidelné aktualizace programu pro vyhledávání spyware
Spyware je druh programů, který může odesílat informace z vašeho počítače. Může odesílat seznam vámi navštívených stránek, v horších případech pak stisknuté klávesy... První typ bývá občas součástí programů "zdarma" a jsou instalovány se souhlasem uživatele. Nejedná se o virus a antivirus bývá proti většině z nich bezbranný. V současné době patří mezi nejznámější programy v této kategorii PestPatrol nebo LavaSoft Ad-Aware.

Bod 5. - Vytvoření záchranné diskety
Ačkoliv máte svůj počítač zabezpečen všemi zmiňovanými typy programů, žádná ochrana není dokonalá - je tedy vhodné se "pojistit" vytvořením záchranné diskety, která umožní případný rychlejší návrat do stavu před havárii. Vygenerovat spouštěcí disketu můžete v rámci operačního systému nebo pomocí antivirového programu.

Bod 6. - Zabezpečení počítače
Pokud se chcete vyhnout zbytečnému riziku, seznamte se s možnostmi zabezpečení, které vám poskytuje operační systém. Zejména pokud jste uživatelem Microsoft Windows XP, máte relativně hodně možností, jak přístup do vašeho počítače zabezpečit - jak nastavit přístupová práva k programům, složkám, datům

Bod 7. - Přehled o nainstalovaném software
Mít přehled o tom, co máte na počítači, také patří do této kategorie. Udržovaný přehled umožní snadněji odhalit konfliktní či podezřelý program, případně vám zjednoduší rekonstrukci stavu počítače po případné havárii.

Bod 8. - V případě problémů kontaktujte odborníky
Pokud si nejste naprosto jisti v případě infikování vašeho počítače virem, nebojte se celou věc konzultovat s odborníkem. Při neodborném léčení počítače můžete často zbytečně přijít o důležitá data. Může kontaktovat projekt InfoVir, kde vám rádi poradíme, jak dál postupovat...

© Robert Havlíček 2006+